poniedziałek, 15 czerwca 2015

Wojna secesyjna

Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.
Nazwa „wojna secesyjna” pochodzi od secesji (odłączenia się) stanów skonfederowanych od Unii. Powszechną nazwą, stosowaną zwłaszcza w USA, jest także „amerykańska wojna domowa” (ang. American Civil War). Znana jest także jako „wojna pomiędzy stanami” i „wojna o niepodległość południa”. Zapoczątkowało ją ostrzelanie Fortu Sumter w zatoce Charleston w Karolinie Południowej przez konfederatów 12 kwietnia 1861. Trwała do 26 maja 1865, kiedy poddały się ostatnie zorganizowane ośrodki oporu konfederatów (gdzieniegdzie walki trwały jeszcze do czerwca). W wyniku wojny śmierć poniosło 620 tysięcy ludzi, zniszczono mienie o wartości 5 mld dolarów, wolność uzyskało 4 mln niewolników.


niedziela, 14 czerwca 2015

Indianie w Stanach Zjednoczonych

Na początku XIX wieku w Ameryce Północnej żyło ok. 1 mln Indian, utrzymujących się głównie z łowiectwa, zbieractwa i rybołówstwa lub rolnictwa. Postępujący proces osadnictwa białych oznaczał dla tubylców groźbę utraty macierzystych terenów. Podzieleni na niewielkie, słabe militarnie, ekonomicznie i politycznie plemiona, tubylcy stopniowo ulegali cywilizacyjnej przewadze europejskich kolonizatorów. Ekspansja osadnicza na zachód doprowadziła do szybkiego skurczenia się indiańskich terenów łowieckich i wytępienia stad bizonów, będących dotychczas podstawą utrzymania dla wielu plemion na prerii. Kolejnym zagrożeniem dla Indian były nieznane im uprzednio choroby, takie jak ospa, oraz częste przypadki popadania w uzależnienie od alkoholu dostarczanego przez białych. Część Indian decydowała się na podjęcie walki zbrojnej, lecz nie miała ona szansy powodzenia w walce z regularną i dobrze uzbrojoną armią osadników. Wielu poległo też w podsycanych przez kolonizatorów wojnach międzyplemiennych. Ocalałych Indian osiedlano w niewielkich rezerwatach, ulokowanych głównie na nieużytkach, w tym na specjalnie utworzonym Terytorium Indiańskim (w dzisiejszej Oklahomie). Konflikty władz państwowych z Indianami przeszły do historii pod nazwą wojen z Indianami. Wojny te ustały dopiero pod koniec XIX wieku, a krótko potem liczebność Indian w Stanach Zjednoczonych osiągnęła minimum. Stopniowy wzrost liczby Indian i poziomu ich życia nastąpił dopiero w latach dwudziestych i trzydziestych – po tym jak w 1924 roku wszystkim tubylczym Amerykanom przyznano obywatelstwo amerykańskie, a w 1934 roku ustawa o reorganizacji Indian (ang. Indian Reorganization Act) usankcjonowała ich prawo tubylczych plemion do autonomii i rozwoju w ramach demokratycznych struktur. W 1944 roku powstał Krajowy Kongres Indian Amerykańskich (NCAI), największa dziś organizacja amerykańskich Indian, a w latach 60. i 70. XX wieku miał miejsce szczyt panindiańskiego społeczno-politycznego, kulturowego i religijnego odrodzenia tubylczych Amerykanów, zapoczątkowany przez AIM i inne organizacje młodego pokolenia miejskich Indian.

Konstytucja Stanów Zjednoczonych

Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki (ang. Constitution of the United States of America) – najwyższy akt prawny obowiązujący w Stanach Zjednoczonych, podstawa systemu prawnego i ustroju politycznego.

Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki jest drugą po Konstytucji Korsyki ustawą zasadniczą świata. Była wzorem dla wielu innych konstytucji powstających na całym świecie. Siłą konstytucji jest jej prostota i elastyczność. Obecnie, z 27 poprawkami, służy ponad 300 milionom Amerykanów w 50 stanach, które są w wielu kwestiach różne.

Konstytucja jest jednocześnie sztywna i elastyczna. Jej elastyczność polega na mnogości interpretacji praw w niej zawartych (interpretacji dokonują władze federalne), jej sztywność zaś na ogromnie trudnej, prawie niemożliwej procedurze jej zmienienia (najpierw potrzebne jest 2/3 głosów obu izb parlamentu, potem 3/4 stanów musi te zmiany zaakceptować w określonym czasie, zazwyczaj w ciągu 2 lat).

Cały tekst preambuły brzmi:

My, Naród Stanów Zjednoczonych, w celu tworzenia doskonalszej unii, ugruntowania sprawiedliwości, zapewnienia spokoju wewnętrznego, umożliwienia wspólnej obrony, popierania ogólnego dobra i zagwarantowania wolności dla nas samych i dla naszych potomków, uchwalamy i ustanawiamy niniejszą Konstytucję Stanów Zjednoczonych Ameryki.

w oryginale:

We, the People of the United States, in order to form a more perfect Union, establish justice, ensure domestic tranquility, provide for the common defense, promote the general Welfare, and secure the blessings of Liberty for us and our Posterity, do ordain and establish this Constitution for the United States of America.


Preambuła wymienia pięć celów, którym ma służyć Konstytucja:
  • utworzenie dobrej współpracy pomiędzy stanami,
  • zapewnienie pokoju i sprawiedliwości,
  • obrona przeciw agresji,
  • popieranie ogólnego dobra narodu,
  • zapewnienie wolności jednostki.

Ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych (ang. Founding Fathers of the United States) – działacze polityczni, którzy podpisali Deklarację niepodległości lub Konstytucję Stanów Zjednoczonych, czy też uczestniczyli w rewolucji amerykańskiej jako Patrioci, czyli przeciwnicy Lojalistów.
Byli wśród nich Thomas Jefferson, Benjamin Franklin, George Washington, Alexander Hamilton, James Madison, Samuel Adams, John Adams, Thomas Paine.

Flaga Stanów Zjednoczonych

Flaga Stanów Zjednoczonych Ameryki – jest jednym z symboli państwowych Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Flaga składa się z trzynastu równej wysokości poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych (czerwony na początku i końcu). W lewym górnym rogu flagi znajduje się niebieski kanton z pięćdziesięcioma pięcioramiennymi białymi gwiazdami. Są one rozmieszczone w dziewięciu poziomych rzędach po 6 (na górze i dole) i 5 gwiazd przemiennie. 50 gwiazd symbolizuje 50 stanów amerykańskich, zaś 13 pasów – 13 pierwotnych kolonii.

Flaga USA jest potocznie zwana Stars and Stripes (Gwiazdy i pasy) lub, mniej powszechnie, Old Glory (Dawna chwała).

14 czerwca 1777 r. Drugi Kongres Kontynentalny przyjął rezolucję o fladze, która głosiła: Postanawia się, że na fladze Stanów Zjednoczonych będzie trzynaście pasów, na przemian czerwonych i białych, a unię symbolizować będzie trzynaście gwiazd, białych na niebieskim polu, reprezentujących nową konstelację. Opisując nową flagę, Kongres napisał: Biel oznacza Czystość i Niewinność; czerwień – Niezłomność i Męstwo; błękit – Czujność, Wytrwałość i Sprawiedliwość. Dla upamiętnienia postanowień Kongresu, 14 czerwca obchodzone jest "Święto Flagi". Rezolucja o fladze nie określała ułożenia gwiazd. Pierwotnie używano wielu wariantów, jak np. aranżacja ich na linii okręgu, lecz stopniowo skłoniono się ku układowi poziomych rzędów. Wraz z przyłączaniem do Unii kolejnych stanów, dokładano do flagi kolejne gwiazdy i pasy, aż do momentu gdy spowodowało to bałagan. W końcu ustalono, że każdy stan będzie symbolizować osobna gwiazda, jednak liczba pasków będzie wynosić 13, dla upamiętnienia liczby pierwotnych kolonii.

Amerykańska flaga po raz pierwszy powiewała nad Cooch's Bridge w stanie Maryland podczas wojny o niepodległość 3 września 1777.


Poszczególne stany - stolice i daty przyłączenia do Unii

Stany, ich stolice i daty dołączenia do Unii
Delaware Dover 1787
Pennsylvania Harrisburg 1787
New Jersey Trenton 1787
Georgia Atlanta 1788
Connecticut Hartford 1788
Massachusetts Boston 1788
Maryland Annapolis 1788
South Carolina Columbia 1788
New Hampshire Concord 1788
Virginia Richmond 1788
New York Albany 1788
North Carolina Raleigh 1789
Rhode Island Providence 1790
Vermont Montpelier 1791
Kentucky Frankfort 1792
Tennessee Nashville 1796
Ohio Columbus 1803
Luisiana Baton Rouge 1812
Indiana Indianapolis 1816
Mississippi Jackson 1817
Illinois Springfield 1818
Alabama Montgomery 1819
Maine Augusta 1820
Missouri Jefferson City 1821
Arkansas Little Rock 1836
Michigan Lansing 1837
Florida Tallahassee 1845
Texas Austin 1845
Iowa Des Moines 1846
Wisconsin Madison 1848
California Sacramento 1850
Minnesota Saint Paul 1858
Oregon Salem 1859
Kansas Topeka 1861
West Virginia Charleston 1863
Nevada Carson City 1864
Nebraska Lincolon 1867
Colorado Denver 1876
North Dakota Bismarck 1889
South Dakota Pierre 1889
Montana Helena 1889
Washington Olympia 1889
Idaho Boise 1890
Wyoming Cheyenne 1890
Utah Salt Lake City 1896
Oklahoma Oklahoma City 1907
New Mexico Santa Fe 1912
Arizona Phoenix 1912
Alaska Juneau 1959
Hawaii Honolulu 1959

środa, 10 czerwca 2015

Ogólne informacje o Stanach Zjednoczonych

Stany Zjednoczone (ang. United States, US), Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States of America, USA) – państwo federacyjne w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnymod zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
KonstytucjaKonstytucja Stanów Zjednoczonych
Język urzędowybrak języka urzędowego na poziomie federalnym, de facto angielski
StolicaWaszyngton
Ustrój politycznykonstytucyjna republika
Typ państwafederacja
Głowa państwaprezydent Barack Obama
Zastępca
głowy państwa
wiceprezydent Joe Biden
Szef rząduBarack Obama
Zastępca
szefa rządu
Joe Biden
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
4. na świecie
9 373 967 km²
6,76%
Liczba ludności (2015)
 • całkowita
 • gęstość zaludnienia
3. na świecie
320 713 000
33,8 osób/km²
HymnThe Star-Spangled Banner
Jednostka monetarna1 dolar amerykański = 100centów (USD, $)
Niepodległośćod Wielkiej Brytanii
4 lipca 1776 (uznanie niepodległości 1783)
Religia dominującaprotestantyzm(52%) katolicyzm(23,9%)
Strefa czasowaUTC –5 do –11 – zima
UTC –4 do –10 – lato
Domena internetowa.us .gov .mil .edu
Ruch samochodowyprawostronny
Kod samochodowyUSA
Najniższy punktDeath Valley (Dolina Śmierci)
86 m.p.p.m.
Najwyższy punktMount McKinley (Alaska)
6194 m.n.p.m.


Trzecie pod względem liczby ludności państwo (po Chinach i Indiach), a czwarte pod względem terytorium (po Rosji, Kanadzie i Chinach). 
W jego skład wchodzą także pozastanowe wyspy na Pacyfiku (Baker, Guam, Howland, Jarvis, Johnston, Kingman, Mariany Północne, Midway, Palmyra, Samoa Amerykańskie, Wake) i na Atlantyku (Wyspy Dziewicze, Navassa, Portoryko – największa z nich, formalnie państwo stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi).